Parşömen

Parşömen Hakkında Tüm Bilgilere Yer Verdiğimiz Yazımıza Göz Atalım.

parşömen
kağıdı

Parşömen, üzerine yazı yazmak veya resim yapmak için kullanılan özel hazırlanmış hayvan derisidir.

parşömen
ne demek

Oxford Languages kaynağına göre üzerine yazı yazmak, resim yapmak için özel olarak hazırlanmış deri, tirşe.

Parşömen ismi Bergama'dan gelmektedir ve Bergama Kağıdı anlamında Latince Charta Pergamena'dan türemiş ve bütün dillere de buradan geçmiştir.

parşömen kağıdını
kim buldu

Perganon Kralı II. Eumenes'in zamanında Bergamalılar papirus yerine kullanılabilecek parşömen yapım metodunu M.Ö. 190’da geliştirdiler ve Bergama kütüphanesi keçi derisine yazılmış kitaplarla hizmetine devam etti.

parşömen kağıdı
fiyatı

Kalıcı yazılar yazmak, motifler çizmek gibi amaçlarla kullanılan parşömen kağıdı A4, A0, A1, A2, A10 gibi farklı boyutlarda hazırlanır. A4 kağıt boyutlarında olan ürünler büyükbaş ve küçükbaş hayvanların derisinden elde edilir ve daha sonra düzeltilerek kullanıcılara sunulur.

Bu ürünlerin fiyatı kalitesine göre değişmektedir. Adetli ürünlerin fiyatları kalitelerine göre değişmektedir. Online pazaryerlerinden internet üzerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

parşömen

Örnek Görsel İçin Tıklayınız

parşömen
fanzin

Parşömen Fanzin veya yeni adıyla Parşömen Edebiyat, edebiyat ve sanatın diğer alanlarında bir çok esere, ürüne ve sanatçıya yazara yer veren sitedir.

Parşömen Fanzim adıyla Türkiye'de faaliyet gösteren online edebiyat platformudur.

bergama ve
parşömen bağlantısı

İlk parşömen üretimi ve senkronize şekilde kullanımı M.Ö 190 yılında Türkiye sınırları içerisinde Bergama/İzmir'de hüküm süren Bergama Krallığı tarafından üretildiği için Bergama Kağıdı, Charta Pergamena gibi isimlerle anılmıştır.

Günümüzde de Türkçe de Bergama Kağıdı veya Parşömen olarak anılmaya devam etmektedir.

Parşomen Yazılım ve LPRN Yazılım

Parşomen Yazılım ismi neden kullanıldı?